5 lat Oddziału Stacjonarnego

Drodzy Przyjaciele,

15 stycznia 2015 r. to ważna data w działalności i istnieniu naszego Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Wówczas otworzyliśmy Oddział Stacjonarny w budynku naszego Hospicjum.

Ten moment poprzedzony był najpierw decyzją Zarządu LHD, a następnie wykonaniem projektu i adaptacją pomieszczeń już przecież istniejącego i funkcjonującego pełną parą budynku i następującymi kolejno pracami budowlanymi. Uzyskanie stosowanych zezwoleń, prace budowlane i adaptacyjne, uzyskanie kolejno zgód – wielu służb przebiegły dość sprawnie i szybko. Nasze Hospicjum mogło od styczniowego 2015 roku opiekować się dziećmi na 10 łóżkach, w trzech nowo wybudowanych salach chorych.

Dzięki funkcjonowaniu tego Oddziału mogą być przyjmowane dzieci z powodu ciężkiego stanu zdrowia, często dodatkowo także z powodu trudnej sytuacji domowej i społecznej. Mamy możliwość przyjmowania pacjentów na tzw. pobyty „wyręczeniowe”- gdy rodzice chcieliby pozostawić swoje chore dzieci, aby wyjechać poza dom z różnych powodów np. na wypoczynek, czy z powodu sytuacji rodzinnych.

Dzieci przebywające u nas pod opieką to pacjenci z ciężkimi chorobami neurologicznymi, często postępującymi, z chorobami nieuleczalnymi metabolicznymi, nowotworowymi, czy po zapaleniach mózgu lub rozległych urazach. Wymagają 24-godzinnej opieki, żywienia drogą przez stomię dożołądkową, zgłębniki, stosowania wielu zabiegów fizjoterapeutycznych, oddechowych, stosowania tlenoterapii, częstego odsysania oraz prowadzenia niejednokrotnie farmakoterapii, leczenia bólu, gdy tego wymagają, stosowania specjalistycznych urządzeń medycznych. Prowadzona jest fizykoterapia, opieka pedagogiczna, psychologiczna i duchowa. Bez naszej pomocy, całego zespołu nie mogłyby samodzielnie żyć. Personel to: 6 pielęgniarek i 4 dodatkowe i 8 opiekunów medycznych. Zespołem obecnie kieruje dr n. med. Mirosław Jasiński – pediatra i neurolog dziecięcy, funkcję Pielęgniarki Oddziałowej pełni Wiesława Ozimek – specjalista opieki paliatywnej. Cześć osób pracujących to rodzice dzieci, które odeszły, a były pod opieką Hospicjum.

Najmłodszy nasz pacjent miał 5 dni, a najstarsza 26 lat. Dotychczas opiekowaliśmy się ok. 50 dziećmi. Nasi Podopieczni pochodzą z Lublina, województwa lubelskiego, ale czasem i innych. Obecnie mamy pacjenta ze Szczecina. Opiekujemy się, leczymy i pielęgnujemy naszych pacjentów bezpłatnie, bez związku z ich religią, statusem majątkowym rodziców, przekonaniami. I chyba najważniejsze – ten Oddział, jego podopieczni, personel pracujący dają tyle dobra obu stronom, że nie da się tego przekazać w liczbach, rocznicach czy datach.

Kierownik Oddziału Stacjonarnego

dr n. med. Mirosław Jasiński