Zadzwoń – 81 53 71 373

W 2008 roku tytuł „Ambasador Województwa Lubelskiego” otrzymał O. Filip Buczyński, prezes LHD. Niedawno w ramach spotkań Środa z Ambasadorem mieliśmy możliwość przybliżyć mieszkańcom regionu pracę Hospicjum Perinatalnego, Stacjonarnego, Domowego, a także Poradni Stomatologicznej i Poradni Zdrowia Psychicznego.

„Ambasador Województwa Lubelskiego uwiarygadnia daną osobę lub instytucję. Hospicjum jest wzorem ciężkiej i trudnej pracy na rzecz chorych dzieci”- powiedział Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

W spotkaniu wraz z O. Filipem wzięły udział osoby kierujące najważniejszymi oddziałami hospicjum: Joanna Rafalska – kierownik hospicjum w opiece domowej, Anna Bartnik – kierownik hospicjum w opiece stacjonarnej, Małgorzata Borowska – kierownik poradni stomatologicznej oraz Małgorzata Kostek – kierownik poradni zdrowia psychicznego.

Pomagamy dzieciom chorym onkologicznie, ale także cierpiącym na inne nieuleczalne schorzenia wymagającym opieki paliatywnej. Staramy się zaspokoić ich potrzeby socjalne, duchowe, emocjonalne – mówiła doktor Joanna Rafalska.

Dzieci, które z uwagi na swój ciężki i nieuleczalny stan nie mogą być otoczone opieką szpitalną czy domową, znajdują taką pomoc u nas w hospicjum stacjonarnym. Zapewniamy ciągłą całodobową opiekę lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, duszpasterza – podkreśliła doktor Anna Bartnik,

natomiast Małgorzata Borowska dodała, że na miejscu działa specjalistyczna poradnia stomatologiczna, która może wykonywać refundowane zabiegi w pełnym znieczuleniu  u ciężko chorych i niepełnosprawnych. Jest to bardzo istotne, by u chorych kierowanych na leczenie onkologiczne czy inne trudne operacje, np. przeszczepy, wyleczyć wcześniej zęby. W tym zakresie współpracujemy m.in. z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie.

Psycholog i psychoonkolog Małgorzata Kostek mówiła o wielkiej potrzebie pomocy psychologicznej w hospicjum, gdzie często trzeba zmierzyć się z najtrudniejszymi sytuacjami, jak śmierć ukochanego dziecka i uczucie osierocenia matki i całych rodzin.

Po ponad 20 latach działalności hospicjum udało się nam rozwinąć pełny zakres działań i opieki nad chorym dzieckiem nawet jeszcze przed urodzeniem, w okresie perinatalnym. Zgodnie z obowiązującym u nas prawem, ciężarna matka, po otrzymaniu od lekarzy informacji o ciężkim upośledzeniu czy nieuleczalnym schorzeniu dziecka, może zdecydować o jego aborcji. My, działając w imię ochrony każdego życia, obejmujemy opieką takie matki i takie dzieci. Dajemy im szansę na urodzenie, a później życie, nawet gdyby ono miało być bardzo krótkie. Takich hospicjów jak nasze, z pełnym zakresem opieki paliatywnej, także w okresie perinatalnym jest w kraju zaledwie kilka – mówił ojciec Filip Buczyński.

 

Leave a Reply