SKLEP
+48 81 53 71 373
hospicjum@hospicjum.lublin.pl

Aktualności

25 marca 2024

Konferencja „Współczesne wyzwania dla hospicyjnej opieki perinatalnej”

Misję opieki perinatalnej nasze Hospicjum realizuje od 16 lat. Współpracujemy z wieloma podmiotami na terenie województwa lubelskiego, takimi jak szpitale i poradnie ginekologiczno-położnicze. Różnorodność zagadnień związanych z opieką perinatalną skłoniła nas do zorganizowania konferencji „Współczesne wyzwania dla hospicyjnej opieki perinatalnej”, która odbyła się 15 marca 2024 w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich-Kol.

Głównym celem zorganizowania wydarzenia było stworzenie możliwości spotkania w gronie specjalistów i podzielenia się doświadczeniem, a także podniesienia kwalifikacji zespołów medycznych w zakresie opieki perinatalnej. W spotkaniu wzięli udział wyjątkowi goście z całej Polski – przedstawiciele hospicjów dziecięcych i perinatalnych oraz lekarze i pielęgniarki z placówek szpitalnych.

Konferencję zainagurował prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki (Wojewódzki konsultant w dziedzinie genetyki) przedstawiając klasyfikację najczęstszych jednostek chorobowych w hospicyjnej opiece perinatalnej. Profesor jest wybitnym specjalistą z zakresu chorób genetycznych dzieci i dorosłych oraz wrodzonych wad i zaburzeń rozwojowych. Prowadzi m.in. diagnostykę różnicową chorób genetycznych i środowiskowych.
W realizacji świadczeń opieki perinatalnej ważna jest znajomość przepisów prawnych, które przedstawiła uczestnikom konferencji pani adwokat Agnieszka Dudzińska.
Pani dr Aneta Libera z Klinicznego Oddziału Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych SPSK 4 w Lublinie, wskazała zalety współpracy ośrodka referencyjnego (szpitala)z hospicjum na przykładzie wieloletniego doświadczenia.

Wykład z tematyki opieki perinatalnej w modelu pediatrycznej opieki paliatywnej zaprezentował O. dr Filip  Buczyński, założyciel hospicjum perinatalnego w LHD.

W trakcie konferencji odbyły się panele dyskusyjne, w których uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami, a także z trudnościami jakimi przychodzi im się zmierzyć w codziennej realizacji opieki perinatalnej.

Panel dyskusyjny na temat pierwszego spotkania z matką/parą spodziewającej się narodzin chorego dziecka poprowadziły koordynatorki hospicjum perinatalnego LHD: dr Aneta Libera, mgr Katarzyna Łukasiuk i mgr Joanna Głowacka. Koordynatorki podkreśliły niezwykle ważną postawę zrozumienia i podmiotowego podejścia personelu medycznego podczas pierwszego spotkania z rodzicami w tak trudnej dla nich sytuacji.

Członkowie zespołu ds. przygotowania projektu długookresowej strategii rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej przy Ministrze Zdrowia prof. Maciej Niedźwiecki i O. dr Filip Buczyński przeprowadzili panel dyskusyjny dotyczący przyszłości pediatrycznej opieki paliatywnej.

Realizacja pełnego zakresu wsparcia w opiece perinatalnej nie byłaby możliwa bez pomocy socjalnej. Taką formę pomocy dla rodziny świadczoną bezpłatnie przez hospicjum perinatalne w LHD zaprezentowała mgr Anna Maj. Wsparcie socjalne to integralna część postępowania medycznego w opiece hospicyjnej.

Konferencja odbyła się w malowniczo położonym Dworze Anna, którego atmosfera i historyczny klimat zachwyciły naszych gości.

Za współpracę przy organizacji konferencji dziękujemy firmom:  Nutricia Polska Sp. z o.o. (dać loga firm z plakatu)Eres Medical Sp. z o.o.DUTCHMED PL Sp. z o.o.

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie

Spot promujący Województwo Lubelskie

 

Galeria zdjęć

Zobacz także

Dom
Małego Księcia

Dom Małego Księcia oferuje: Poradnię Stomatologiczną, Poradnię Zdrowia Psychicznego, Poradnię Rehabilitacyjną, Pracownię Fizjoterapii, Logopedę, Poradnię Neurologiczną, Wypożyczalnię sprzętu medycznego oraz usługi hotelowe.

Przejdź na stronę domu

Ogólnopolskie Forum
Pediatrycznej Opieki Paliatywnej

Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej jest federacją skupiającą hospicja dla dzieci działające na terenie kraju.

Przejdź na stronę forum

Konferencja prasowa nt. akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

W czwartek 11.04.2024 w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona XIV edycji akcji "Twój Dar Serca dla Hospicjum". Z...
11 kwietnia 2024

Zespół Hospicjum Perinatalnego na konferencji LZLR

Koordynatorzy naszego Hospicjum Perinatalnego uczestniczyli w konferencji „Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” organizowanej przez Lubelski...
08 kwietnia 2024

Nowy numer Informatora „Mały Książę”

Drodzy, zapraszamy do lektury nowego wydania Informatora „Mały Książę”. W tym numerze między innymi: rozmowa z rodzicami Marysi konferencja...
25 marca 2024