SKLEP
+48 81 53 71 373
hospicjum@hospicjum.lublin.pl

Aktualności

15 lutego 2024

Rehabilitacja w Domu Małego Księcia – wywiad

Rozmawiamy z doktor Kaliną Jaworską, Kierownik Poradni Rehabilitacyjnej w Domu Małego Księcia w Lublinie przy ul. Lędzian 49

Jacy pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji w Domu Małego Księcia?

Pod tym względem jesteśmy wyjątkową placówką, ponieważ nasza poradnia obejmuje opieką zarówno dzieci (od niemowląt zaczynając), jak i osoby dorosłe. Jest to istotne, gdy np. rodzice niepełnosprawnego nastolatka chcą kontynuować usprawnianie w placówce, która zna jego problemy zdrowotne od dzieciństwa, a wraz z 18. urodzinami zbliża się moment przejścia w wiek dorosły. Dotyczy to zwłaszcza dzieci o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak, pragnę zaznaczyć, że jesteśmy placówką, tak jak całe hospicjum, nastawioną na usprawnianie małych pacjentów.

Czy zabiegi są odpłatne, czy refundowane przez NFZ?

Pracujemy, realizując kontrakt z NFZ w ramach opieki ambulatoryjnej oraz zabiegi poza kontraktem, tj. komercyjne.

W ofercie zabiegów w Domu Małego Księcia jest aparat SIRIO. To wyjątkowo pomocne i rzadko spotykane urządzenie. Na czym polega jego działanie? Czy potrzebne jest skierowanie na taki zabieg?

Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w Lublinie, które dysponują urządzeniem do głębokiej stymulacji kawitarnej, tj. SIRIO. Urządzenie działa, podobnie jak ultradźwięki, na zasadzie przetwarzania energii elektrycznej w fale akustyczne, jednak są to fale o znacznie niższej częstotliwości, tj. tylko 38 kHz. Oddziaływanie terapeutyczne polega na połączeniu zjawiska kawitacji oraz efektu termicznego. Dodatkową istotną różnicą jest głębsza penetracja tkankowa oraz skuteczniejsza aplikacja środka leczniczego, który podajemy podczas zabiegu SIRIO. Zabieg zalecany jest w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego rożnego pochodzenia – szczególnie polecany w zespole bolesnego barku, entezopatiach, takich jak łokieć tenisisty czy łokieć golfisty, w stanach pourazowych (krwiakach, obrzękach), rozległych bliznach, zwapnieniach czy zwłóknieniach mięśni i ścięgien. Zabieg jest bezbolesny, często już po 2–3 zabiegach pacjent odczuwa wyraźną poprawę. Niestety, zabieg realizowany jest tylko poza kontraktem z NFZ, to znaczy komercyjnie. Skierowanie nie jest wymagane, zabieg zaleca lekarz Poradni Rehabilitacyjnej lub fizjoterapeuta naszej Pracowni Fizjoterapii na umówionej wizycie.

Jakie jeszcze zabiegi rekomenduje pani w Domu Małego Księcia?

Dla dorosłych odbiorców, w dobie powszechnych zmian miażdżycowych, nerwic, zaburzeń depresyjnych, zaburzeń pamięci, szczególnie polecam zabieg o magicznej nazwie: kąpiel tlenko-węglowa. Magicznej, ponieważ kąpiel jest sucha, a CO2 w istotnie większym stężeniu niż w otaczającym nas powietrzu. Leżącego wygodnie w urządzeniu kapsułowym pacjenta, otaczamy jakby chmurą CO2 z butli ze stężonym gazem. Oddziaływanie terapeutyczne polega na wchłanianiu dwutlenku węgla przez skórę, który w organizmie wywiera silny efekt rozszerzający drobne naczynia. Owocuje to istotną poprawą dotlenienia tkanek, co przekłada się na poprawę funkcji poszczególnych organów i układów organizmu. Zabieg poza ww. wskazaniami zalecany jest również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, w chorobie Raynauda i Buergera, w zaburzeniach krążenia obwodowego związanych z miażdżycą czy cukrzycą, poprawia gojenie się ran i przyspiesza leczenie oparzeń. Sucha kąpiel CO2 działa kojąco na układ współczulny, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego, zmniejsza obrzęki limfatyczne, pomaga w problemach z bezsennością. Dla pacjentów, którzy cierpią z powodu ostrogi piętowej, mamy do zaproponowania znany od lat, ale nadal najskuteczniejszy w tym wypadku zabieg, tj. falę uderzeniową. Z polecanych terapii dla dzieci i dorosłych należy wymienić terapię z użyciem platformy wibracyjnej, która w zależności od użytej częstotliwości drgań ma odmienne działanie. I tak przy niższej częstotliwości wibracji uzyskujemy działanie rozluźniające mięśnie i tkankę łączną, przy większych częstotliwościach poprawę siły mięśniowej oraz poprawę mineralizacji tkanki kostnej.

Z kolei dla dzieci, które nie radzą sobie z docierającymi poprzez narządy zmysłów bodźcami ze świata zewnętrznego, z ich interpretacją i integracją, mamy w pełni wyposażoną salę do terapii SI i zespół dobrze przygotowanych terapeutów SI. Zaburzenia SI mogą być związane z niedostymulowaniem w łonie matki w trakcie porodu i tuż po nim. Przytrafia się to głownie wcześniakom, dzieciom których mamy długo leżały przed porodem dla ochrony ich życia. Zaburzenia integracji sensorycznej wywierają negatywny wpływ na wiele sfer funkcjonowania człowieka. Objawy zaburzeń SI to np.:

  • nadruchliwość lub przy innej konfiguracji zaburzeń – obniżony poziom aktywności,
  • wycofanie z kontaktów społecznych,
  • problemy z koordynacją i równowagą,
  • nadwrażliwość dotykowa – unikanie pewnych faktur, ubrań, wyrażająca się niechęcią do mycia twarzy, włosów, obcinania paznokci,
  • brak adekwatnej reakcji bólowej na uraz, wybiorczość pokarmowa, problemy z koncentracją uwagi, problemy z zasypianiem, nadmierne lub zbyt słabe reagowanie na rożne zapachy i smaki, a także dźwięki (przy prawidłowym słuchu) i jeszcze wiele innych.

Niepokój rodzica powinno budzić, zaobserwowanie u dziecka kilku ww. objawów o nasileniu istotnie odbiegającym od obserwowanych u rówieśników – na przykład na tle grupy w przedszkolu, w rodzinie, ponieważ pewne elementy wymienionych objawów występują rozwojowo i podczas dorastania, w trakcie prawidłowej stymulacji środowiskowej dochodzi w sposób naturalny do dojrzewania systemu integracji zmysłów. Wyżej przedstawione liczne zaburzenia mogą mieć inną przyczynę niż zaburzenia SI, z tego powodu w przypadku niepokoju rodzica wskazana jest konsultacja z lekarzem. Terapia integracji sensorycznej opiera się głównie na mechanizmie plastyczności mózgu. W zaburzeniach integracji sensorycznej poprawa może nastąpić pod wpływem kontrolowanej i odpowiednio dobranej stymulacji zmysłowej. Terapia odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu. Już niebawem udostępnimy naszym pacjentom Salę Doświadczania Świata, która powstaje dzięki akcji „Korona dla Hospicjum”.

Dziękujemy za rozmowę, a małych i dużych pacjentów zapraszamy do skorzystania z oferty zabiegów na stronie: www.dommalegoksiecia.pl

 

Zobacz także

Dom
Małego Księcia

Dom Małego Księcia oferuje: Poradnię Stomatologiczną, Poradnię Zdrowia Psychicznego, Poradnię Rehabilitacyjną, Pracownię Fizjoterapii, Logopedę, Poradnię Neurologiczną, Wypożyczalnię sprzętu medycznego oraz usługi hotelowe.

Przejdź na stronę domu

Ogólnopolskie Forum
Pediatrycznej Opieki Paliatywnej

Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej jest federacją skupiającą hospicja dla dzieci działające na terenie kraju.

Przejdź na stronę forum

Licytacje charytatywne na zakup asystora kaszlu

Trwają charytatywne licytacje dwóch samochodów cabrio, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup asystora kaszlu dla...
17 grudnia 2024

Akademicki Jarmark Świąteczny UMCS – stoisko Hospicjum

16 grudnia 2024 roku na placu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Akademicki Jarmark Świąteczny. To niepowtarzalna...
09 grudnia 2024

Jarmark Bożonarodzeniowy – pomoc dla Hospicjum

Przedświąteczny weekend w Świdniku zapowiada się niezwykle ciekawie. Wszystko za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego, który już po raz drugi zostanie...
09 grudnia 2024