Zadzwoń – 81 53 71 373

Ponad 8 tysięcy zabiegów w znieczuleniu ogólnym

Opieka stomatologiczna nad pacjentami hospicjum była jednym z  priorytetów niemalże od samego początku istnienia Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Już od roku 1998 o. Filip przywoził Podopiecznych do Kliniki Stomatologii Wieku Rozwojowego przy ul. Staszica w Lublinie. Gabinety stomatologiczne usytuowane na pierwszym piętrze (bez windy) były nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Były też wizyty domowe u ciężej chorych dzieci z wykorzystaniem przenośnego sprzętu wypożyczonego z kliniki.
Takie były początki…
Kiedy parę lat później powstał pomysł zbudowania Domu Małego Księcia pojawiła się szansa stworzenia profesjonalnej poradni stomatologicznej, uwzględniającej potrzeby pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Głównym założeniem była możliwość leczenia dzieci i dorosłych, którzy nie współpracują z lekarzem dentystą w czasie wizyt stomatologicznych. Dotyczyło to bardzo dużej grupy pacjentów z  dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, niepełnosprawnością intelektualną czy wadami genetycznymi. Rozwiązaniem było leczenie w pełnym znieczuleniu ogólnym. Drugim priorytetem było, aby leczenie było refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kolejnym – jak najbardziej oczywistym  – brak barier architektonicznych.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz ogromnej pomocy darczyńców udało się zorganizować Poradnie Stomatologiczną, która 1 grudnia 2008 r. rozpoczęła działalność.
Nawet nie przypuszczaliśmy, że będzie aż tak potrzebna… Do dnia dzisiejszego wykonaliśmy ponad 8 tysięcy zabiegów sanacji jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym, zgłasza się do nas coraz więcej nowych pacjentów nie tylko z Lubelszczyzny ale również z całego kraju. Obejmujemy opieką stomatologiczną podopiecznych DPS-ów, uczniów Ośrodków Szkolno-Wychowawczych czy pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Prowadzimy staże podyplomowe oraz praktyki wakacyjne dla studentów stomatologii, uczestniczymy w konferencjach naukowych dzieląc się własnymi doświadczeniami z naszej pracy.
W 2017 roku udało się nam pozyskać dodatkowe pomieszczenia i stworzyć o wiele bardziej przestronną salę do znieczuleń ogólnych z nowoczesnym zapleczem. Poprawiło to znacznie komfort leczenia pacjentów.
Ale poradnia stomatologiczna to nie tylko wyposażenie i pomieszczenia, w których pracujemy. To przede wszystkim ludzie. To oni tworzą atmosferę w codziennej pracy, często bardzo trudnej również emocjonalnie. Mamy ogromne szczęście pracować w Zespole osób bardzo zaangażowanych w to, co robią, z bardzo dobrym podejściem do pacjenta, empatycznych i w pełni profesjonalnych. To dzięki pracy każdego lekarza dentysty, anestezjologa, asystentki czy pielęgniarki zdobywamy zaufanie coraz większej liczby pacjentów i ich rodzin.
——————————————————
Autor tekstu:
dr n. med. Małgorzata Borowska
specjalistka stomatologii dziecięcej
kierownik Poradni Stomatologicznej w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

Leave a Reply